750.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Hakkımızda
Buradasınız: Anasayfa / Hakkımızda
Hakkımızda

2018 yılında  Erciyes Üniversitesi Teknoparkta Kosgeb desteğiyle kurduğumuz Erciyes İlaç Bitkisel Destek Ürünleri Ar-ge San. Tic. Ltd. Şirketimizi, Anadolu'da halk arasında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki türünün biyoaktif bileşenlerinin izolasyonu ve karekterizasyonu konulu Doktora çalışmamızı geliştirip ilaç ve ürüne dönüştürmek amacıyla kurmuş bulunmaktayız.

Antikanser özellik gösteren bitkinin içeriğinde bulunan bileşikleri veya etkin maddeler kalitatif ve kantitatif olarak HPLC-DAD ve LC-MS/MS yöntemleri ile tayin edildi.

Doktora sonrasında çalışmayı daha da ilerleterek in vitro hücre kültürü ve in vivo deney hayvanı çalışmalarında farmakolojik ve toksikolojik analizlerin gerçekleştirilmesi şeklinde temel klinik öncesi deneyleri kapsayacak biçimde gerçekleştirdik.  Bu çalışmalarımızdan dikkat çeken birkaçına ait bilgiler kısaca aşağıda verilmiştir:

İn vitro çalışmalarda 6 farklı kanser türünü yansıtan hücre hattı ve bir de sağlıklı hücre hattında sitotoksik etki potansiyelleri değerlendirildi. Bu çalışmalarda hücre kültüründe sağlıklı hücreler üzerine toksik olmayan dozlarda ekstremizin triple negatif meme kanseri ve nöroblastoma üzerine antiproliferatif etkinliği tespit edilmiştir. Deney hayvanı çalışmalarını Erciyes Üniversitesi, Eczacılık Fakültesiyle öğretim elemanlarıyla birlikte gerçekleştirdiki. Deney hayvanı çalışmalarında farelerde önce akut toksisite ve subakut toksisite testleri ile in vivo çalışmalarda kullanılabilecek toksik olmayan dozları tespit edilmiştir.

Ardından farelerde oluşturulan meme kanseri modelinde ekstremizin antitümöral etkinliği iki farklı dozda iki farklı tedavi algoritması ile test edilmiş ve 14 günlük süreçte tümör büyüklüklerinde %80’e yakın bir küçülme tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ile ekstremizin en sık görülen kanser türlerinden birisi olan meme kanseri için ümit veren bir yaklaşım olabileceğini göstermiştir.

Elde ettiğimiz sonuçlar faz1 çalışmalarının yapılması gerektiği ve ilaca götürülebilecek bir etkide olduğu rapor edilmiştir.

Amacımız ve gayemiz ülkemize ve insanlığa faydalı olmaktır. Türk tıbbına ve ilaç sanayine bu çalışmaları yaparak, böyle güzel bir formulasyonu ülkemize kazandırmak istedik. Şu an bunu başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunun dışında bir çok alanda yapacağımız ve yapmakta olduğumuz çalışmaların ülkemize hayırlı olması dilekleriyle...

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın